Tev piestāv pārliecība!

Ir nosacījuma un beznosacījuma pārliecība par sevi. Nosacījuma pārliecība par sevi nozīmē, ka tava pārliecība mainās atkarībā no tā, kas notiek tavā dzīvē – kā citi izturas pret tevi, vai tu piedzīvo veiksmes vai neveiksmes, utt. Mēs bieži vien varam justies, ka esam pārliecinātas tikai tad, kad viss notiek kā plānots, bet, kad piedzīvojam neveiksmes, mēs šaustām sevi un kritizējam, ka neesam gana labas.

Beznosacījuma pārliecība par sevi, savukārt nozīmē, ka mēs apzināmies savu vērtību, savas stiprās un vājās puses, un neļaujam apkārt notiekošajam – dzīves notikumu augšupejām un lejupslīdēm diktēt, kā mēs par sevi jūtamies. Beznosacījuma pārliecība par sevi nozīmē, ka mēs spēsim mīlēt, pieņemt un iedrošināt sevi pat tad, kad sastopamies ar lietām, notikumiem, kas gribētu graut mūsu pārliecību par sevi.

5 VEIDI, KĀ STIPRINĀT BEZNOSACĪJUMA PĀRLIECĪBU PAR SEVI

  • Pievērs uzmanību tam, kā tu runā ar sevi

Mums visām ir iekšējais monologs – ko domājam par sevi ikdienā. Jautājums ir, vai to, ko tu domās sev saki par sevi, vai tu to teiktu savai labākajai draudzenei, mammai vai meitai? Piemēram, ja tu sev spoguļa priekšā saki: “Nu kāpēc es nevaru izskatīties normāli?”, vai tu to teiktu savai meitai? Visticamāk, nē. Ja tu sevi tiesā par to, ka nevari kaut ko izdarīt gana labi, vai tu vērstu tādu attieksmi pret savu labāko draudzeni? Visticamāk nē.

Vārdi, ko tu sev saki par sevi, nekur nepaliek. Tie nosēžas tavā zemapziņā, un ietekmē tavu pārliecību par sevi ik dienu.

Kā tu vari izturēties pret sevi ar vairāk iejūtību, mīlestību, pieņemšanu? Vai tu vari būt iejūtīgāka pret sevi, kad pieļauj kļūdas, pat, ja tās sanāk atkārtot? Vai vari būt pieņemošāka pret sevi, kad nesanāk visu paspēt tā, kā vēlies?

Mācies būt tikpat laipna pret sevi, kā esi pret citiem. Jo kāpēc gan, lai tu nebūtu pelnījusi šo laipnību? Iemācies piedot sev savas kļūdas tāpat kā tu piedod tās citiem.

  • Izpildi mazos solījumus sev pašai

Mēs nereti varam būt ļoti apņēmīgas piepildīt to, ko apsolām citiem, bet daudz nolaidīgākas izpildīt sev dotos solījumus.

Bet izpildīt sev dotos solījumus ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā celt pārliecību par sevi. Jo tādā veidā mēs spējam uzticēties sev vairāk un līdz ar to uzdrīkstēties vairāk. Savukārt, solījumu laušana sev būs vēstījums mūsu zemapziņas prātam, ka mēs neesam tā vērtas, lai izpildītu šos solījumus. Tas negatīvi ietekmēs pārliecību par sevi.

Piemēri mazajiem solījumiem sev: cik reizes nedēļā sportosi, kad veltīsi laiku sev, kādas robežas nospraudīsi attiecībās ar citiem, robežas sev: cikos iesi gulēt, cik ilgi “skrollēsi” telefonu vakarā, utt.

Ja tev ir grūti izpildīt sev dotos solījumus, tad sāc ar to, ka samazini tos, tā, ka tie ir izpildāmi. Piemēram, tā vietā, lai apņemtos iet uz sporta zāli 3 reizes nedēļā, un neaizietu nevienu un tad justos slikti par sevi, sāc ar to, ka apsoli sev, ka aiziesi vienu reizi nedēļā, un izdari to. Tad sajūties labi par sevi, ka izpildīji šo mazo solījumu. Kad ir vairāk laika resursi, tu vari palielināt reižu skaitu. Bet tā, ka tas ir izpildāms.

  • Mīli un pieņem visu sevi pilnībā

Šveiciešu psihologam K. G. Jungam ir jēdziens: “ēnas puses”. Tās ir mūsu personības daļas, ko mēs atstūmušas, par ko mēs kaunamies un cenšamies slēpt no citiem. Mēs tās slēpjam aiz maskām, jo mums liekas, ka tad, ja citi tās ieraudzīs, viņi mūs nepieņems.

Mēs varam iegūt šo beznosacījuma pārliecību par sevi pilnībā tikai tad, kad mēs mīlam un pieņem visu sevi. Tai skaitā savas “ēnas puses”.

Tas bieži vien ir daļas par ko mēs kaunamies, jo savulaik esam par tām saņēmuši kritiku no citiem. Piemēram, tu bērnībā tiki apsmieta, ka esi “resna”. Patiesībā tev ir ļoti normāls augums, bet tagad tu konstanti sevi kritizē un kaunies rādīt savu augumu peldkostīmā pludmalē vai baseinā, jo tu nespēj pieņemt savu augumu, kāds tas ir. Tevī iekšā dzīvo mazā, nobijusies meitene, kas tic, ka viņa tiks apsmieta par to, kāda viņa ir.

Beznosacījuma pārliecība sāktos ar to, ka Tu pieņem savu augumu un iemīli to tieši tādu, kāds tas ir. Pilnīgi visi tavas personības aspekti (ārējie un iekšējie) ir pelnījuši mīlestību un pieņemšanu.

  • Iegūsti imunitāti pret citu kritiku

Viens no labākajiem veidiem, kā iegūt imunitāti pret citu kritiku, ir saprast, ka tas, ka otrs cilvēks tevi tiesā un nespēj pieņemt, ir nevis par tevi, bet gan par to, kas notiek tai cilvēkā pašā. Ir lietas, ko šis cilvēks nespēj pieņemt sevī, un to neapzinoties, viņš/-a spoguļo šo sevis nepieņemšanu uz citiem.

Cilvēks, kas spēj mīlēt un pieņemt sevi, nejutīs nepieciešamību kritizēt citus. Šis cilvēks būs pieņēmis un integrējis savas “ēnas puses”, līdz ar to spējot būt līdzjūtīgāks un mīlošāks pret citiem. Ir teiciens: “Mēs varam patiesi mīlēt citus tikai tad, kad mēs varam iemīlēt un pieņemt paši sevi.” Tā tiešām arī ir.

  • Ieraugi neveiksmes kā iespējas

Mēs visi piedzīvojam dažādus nepatīkamus notikumus dzīvē: neveiksmes attiecībās, karjerā, finansiālas neizdošanās, u.c.

Mēs varam ļaut šiem notikumiem diktēt mūsu vērtību jeb mēs varam saskatīt šos notikumus kā iespējas. Kā iespējas sevi uzlabot un iegūt vērtīgas dzīves mācības. Nereti šīs dzīves mācības var būt tieši tas, kas mums nepieciešams, lai nokļūtu nākamajā savas dzīves līmenī: iegūtu tādas attiecības kā vēlamies vai tāda veida karjeru, par kādu sapņojam, utt.

Pārstāj skatīt notiekošo tikai kā “melnu” vai “baltu”. Ieraugi kā katrs dzīves izaicinājums ietver sevī iespēju iemācīties kaut ko, ko tu citādāk nevarētu iemācīties. Un tikai, kad mēs iemācamies šīs konkrētās lietas, mēs varam nokļūt nākamajā dzīves līmenī.

Rakstu sagatavoja Laine Kalēja – Holistiskas personīgās izaugsmes trenere & somatiskā terapeite

Vairāk iespējams uzzināt: Instagram: @pilnveidojies.kopa.ar.laini, TikTok: @laine.kaleja.lv

*Projektā “Tev piestāv pārliecība!” visa 2024.gada garumā Drogas pievērš īpašu uzmanību sieviešu pašapziņas celšanai un emocionālās veselības stiprināšanai, piedāvājot dažādas izglītojošas lekcijas, sarunas, iedvesmas avotus, kā arī tikšanās klātienes pasākumos.